همه چیز درباره تیرآهن 14 کرمانشاه
نوشته شده توسط : شایان

تیرآهن یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنایع ساخت‌وساز است. تیرآهن‌ها انواع مختلفی دارند و در اندازه و مشخصات گوناگون جهت استفاده در قسمت‌های مختلف سازه و شرایط خاص، تولید می‌شوند. کارخانه‌ها و تولیدکنندگان زیادی در داخل و خارج کشور تیرآهن را در انواع سایز و استاندارد تولید می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم درباره تیرآهن 14 کرمانشاه، صحبت کنیم. با آهن‌آلات شکوهیان همراه باشید.

درباره کارخانه فولاد کرمانشاه

کارخانه فولاد کرمانشاه که با نام مجتمع جهان فولاد غرب نیز شناخته می‌شود، یکی از شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان تیرآهن کشور به شمار می‌رود. این کارخانه سال 82 تاسیس شد و اولین فاز آن در سال 87 به بهره‌برداری رسید. مجتمع فولاد کرمانشاه مجهز به فناوری‌ها و ماشین‌آلات جدید برای واحدهای تولیدی انواع تیرآهن، نبشی، ناودانی و ... است.

اکنون ظرفیت مجتمع جهان فولاد غربی چیزی بیش از 300 هزار تن در سال است. همانند کارخانه‌ها و تولیدکنندگان دیگر، در این کارخانه نیز نشان مخصوص بر روی تمام محصولات حک می‌شود.

تیرآهن

یکی از مقاطع فولادی با سطح مقطع مشابه یا I انگلیسی است. قسمت میانی آن را جان و دو لبه را بال تیرآهن می‌نامند. معمولاً تیرآهن را در اندازه‌های 8 تا 60 سانتی‌متر تولید می‌کنند این اندازه نشان‌دهنده ارتفاع جان تیرآهن است. از تیرآهن در ساخت خرپا، ستون، بیم، پل و... استفاده می‌شود. برای تولید تیرآهن در کارخانه‌ها از استاندارهای ملی و بین‌المللی پیروی می‌کنند. استانداردها مشخص می‌کنند که هر تیرآهن در چه وزن و ابعادی ساخته شود، چه ویژگی‌هایی داشته باشد و چگونه و تحت چه فرایندی تولید شود.

تمام این موارد کیفیت و خصوصیات مکانیکی و شیمایی تیرآهن را مشخص می‌کند.

از مهم ترین و اساسی ترین مقاطع و مصالح ساختمانی که نیروهای برشی و خمشی و تنش های وارده بر سازه را تحمل می کنند، تیرآهن است. در سازه ها و ساختمان های مختلف از تیرآهن های مختلف در سایزهای گوناگون استفاده می شود. تیرآهن معمولی سایز 14 یکی از پر کاربردترین انواع است. همین سایز در نوع هاش و لانه زنبوری نیز تولید می شود.

تیرآهن سایز 14 طبق استانداردهای اروپایی ساخته می شود. طول این نوع تیرآهن معمولا 6 تا 12 متر است. کاربرد اصلی تیرآهن 14 در ساختمان سازی، در ستون، خرپا، نعل و برای پوشش سقف و پل است.

تیرآهن در سه نوع اصلی ساخته می‌شود:

1-    تیرآهن IPE طبق استاندارد ایران و اروپا

2-    تیرآهن INP طبق استاندارد چین و روسیه

3-    تیرآهن بال پهن یا هاش IPB

4-    تیرآهن لانه‌زنبوری CNP

این محصولات فولادی دارای مشخصات ظاهری مختلفی هستند. برای آشنایی کامل با انواع تیرآهن به قسمت مقالات سایت آهن‌آلات شکوهیان سر بزنید.

چرا تیرآهن 14 کرمانشاه

چه چیزی باعث مهم شدن این محصول شده است؟ چرا میزان جست‌وجوی تیرآهن 14 کرمانشاه زیاد است؟ مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول چیست؟ در چه مواردی بیشتر کاربرد دارد؟ با پاسخ دادن به این سؤالات می‌توان به دلیل اهمیت بالای این محصول پی برد.

سابقاً تیرآهن سایز 14 کارخانه کرمانشاه را در سه وزن 120، 130 و 140 کیلوگرمی تولید می‌کردند. به با نام تیرآهن سبک، متوسط و سنگین شناخته می‌شدند. اکنون مجتمع تولیدی جهان فولاد غرب، تیرآهن سایز 14 را با وزن 130 کیلوگرمی تولید و به بازار عرضه می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید کارخانه ذوب‌آهن اصفهان یکی از معتبرترین و معرف‌ترین کارخانه‌های تولید فولاد در کشور است. در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، تیرآهن را با اختلاف وزن 25 کیلوگرمی در مقایسه با کرمانشاه می‌سازند؛ یعنی وزن تیرآهن 14 کرمانشاه کمتر و سبک‌تر از وزن تیرآهن 14 ذوب‌آهن اصفهان است.

به نظر شما دلیل این اختلاف چیست؟ دلیل اختلاف وزن تیرآهن دو برند در تفاوت ضخامت بال، ارتفاع و ضخامت جان تیرآهن است. البته این اختلاف در حد 1 تا 2 میل و خیلی ناچیز است.

همین اختلاف وزن و سبک بودن، باعث کم شدن قیمت تیرآهن 14 کرمانشاه نسبت به برندهای دیگر باشد.

در کارخانه فولاد کرمانشاه، محصولات تولیدی تحت عملیات کنترل کیفیت و تست قرار می‌گیرند تا از ابعاد مختلف موردسنجش قرار بگیرند. واحد کنترل کیفیت مجتمع تولیدی جهان فولاد غرب سه وظیفه اصلی زیر را دارد.

1-    در هنگام تولید محصولات، نمونه‌برداری استاندارد انجام می‌دهد.

2-    شمش‌هایی که برای تولید محصولات وارد کارخانه می‌شوند را تحت آزمایش‌های مختلف جهت تائید خواص مکانیکی و شیمیایی، قرار می‌دهد.

3-    انجام کنترل‌های واحد کالیبراسیون

کارخانه فولاد کرمانشاه در واحد تولید، دو قسمت اصلی دارد:

  • جهان فولاد غرب: برای تولید محصولات فولادی
  • جهان صنعت کرمانشاه: برای تولید، ساخت و مونتاژ ماشین‌آلات صنعتی

محصولاتی که در کرخانه جهان فولاد غرب کرمانشاه تولید می شود شامل  تیرآهن، میلگرد، نبشی و ناودانی است.

بنابراین متوجه شدیم که چرا تیرآهن تولید شده توسط کارخانه فولاد کرمانشاه اهمیت بالایی در بازار دارد. در مورد مجتمع تولید فولاد جهان غرب اطلاعات خوبی به آوردیم و دلیل ارزان‌تر بودن قیمت تیرآهن 14 کرمانشاه در مقابل تیرآهن کارخانه‌های دیگر از جمله ذوب‌آهن اصفهان را فهمیدیم.

درصورتی‌که نیاز به خرید تیرآهن در سایزهای مختلف دارید با شماره‌های درج شده در سایت آهن‌آلات شکوهیان تماس بگیرید. در کوتاه‌ترین زمان پیش فاکتور برای شما ارسال و در صورت تائید، سفارش شما به آدرس دلخواه ارسال می‌شود.

مراحل ساخت تیرآهن

برای تولید تیرآهن روش‌های مختلفی وجود دارد. روش نورد گرم و شکل‌دهی فلزات شناخته شده­تر است و پروسه آن به صورت زیر می‌باشد:

ورودی فرایند تولید تیرآهن به شیوه نورد گرم، شمش فولادی است. مقاطع و محصولات فولادی نیمه ساخته همچون شمش، شمشه، شمشال و تختال در کارخانه‌ها ساخته می‌شود. این محصولات نیمه ساخته یا میانی را در کارگاه‌ها، مجتمع تولید فولاد و کارخانه‌ها وارد فرایند نوردکاری گرم می‌کنند و محصولات فولادی دیگر مثل تیرآهن، میلگرد، نبشی و ناودانی و .. تولید می‌شود.

برای ساخت تیرآهن شمش فولادی را داخل کوره گرم می‌کنند تا به نقطه ذوب برسد و قابلیت غلتک کاری و تغییر شکل داشته باشد. با کشیدن، و پهن کردن شمش فولادی، طول آن زیاد شده و پهنای آن کم می‌شود. با ابزارهای مختلف ب شکل مورد نظر تبدیل شده و آرام‌آرام سرد می‌شود.

پروسه نورد گرم از ماشین‌ها، ابزار و قطعاتی استفاده می‌شود که شامل انواع غلتک‌ها در سایز و ظرفیت مختلف، صفحات انتقال محصول، قیچی و دستگاه برش، قفسه‌های نورد و... است.

اندازه‌های رایج و استاندارد تیرآهن شامل سایز 14، 16، 18، 20، 22، 24، 27 و 30 متر است. تیرآهن را با واحد شاخه می‌شناسند و در هنگام فروش آن وزن تیرآهن را مدنظر قرار می‌دهند. همان‌طور که می‌دانید بر اساس تفاوت اندک در ضخامت و عناصر سازنده آلیاژ فولاد، وزن انواع تیرآهن (با سایز یکسان) ممکن است متفاوت باشد.

:: بازدید از این مطلب : 17
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 21 مرداد 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: